poniedziałek, 2 września 2013

Restauracja Ratuszova - zobacz za co ceni ją CNN

Nasze nieustające poszukiwania najlepszych smaków Poznania znów zawiodły nas na niezastąpiony Stary Rynek. Zmierzamy do miejsca znanego z dobrego smaku. Docenianego nie tylko przez Poznaniaków, ale również obcokrajowców – w tym krytyków kulinarnych stacji CNN (patrz tutaj: http://travel.cnn.com/8-eastern-european-cities-away-crowd-511246). Jednego z powodów, dla których Poznań znalazł się na mapie nieodkrytych skarbów Europy... Tak jest, Kulinarny Poznań znów odwiedził Restaurację Ratuszovą! Okazja ku temu tym ciekawsza, że Szef Kuchni Paweł Grygier ukończył kreację nowego, porywającego menu. Nie mogliśmy sobie odmówić tej przyjemności :)

Choć eleganckie i dobrze znane nam wnętrza Ratuszovej kusiły bardzo, piękna letnia pogoda zdecydowała, że tym razem naszą wizytę spędzimy w restauracyjnym ogródku. Z naszego stolika rozpościera się piękny widok na  Ratusz oraz na zatłoczoną płytę Starego Rynku. Czas jednak skupić się na rzeczach ważniejszych – oto bowiem przed nami nowe menu restauracji. Co ciekawego w nim znajdziemy?


Podstawą na bazie której szef kuchni Paweł Grygier tworzy swoje kreacje pozostaje niezmiennie wykwintna kuchnia polska oparta na najwyższej jakości świeżych i naturalnych składnikach. W Ratuszovej wzbogacona jest ona jednak o smaki kuchni międzynarodowej i liczne nowoczesne techniki kulinarne, wśród których prym wiedzie najlepsza na świecie metoda obróbki termicznej sous-vide. Jest to technika gotowania produktów pakowanych próżniowo w kąpieli wodnej, precyzyjnie utrzymując równomierną, niską temperaturę. Dzięki temu Szef Kuchni jest w stanie wydobyć 100% walorów potraw oraz idealną konsystencję i soczystość, przy jednoczesnym zachowaniu pełni właściwości odżywczych – w tym cennych witamin i minerałów. Możliwe jest także wydobycie bogatszych smaków i aromatów, a co najważniejsze - dzięki ograniczonej praktycznie do zera utracie struktur proteinowych zachowane są idealne tekstury przygotowywanych potraw.


Jako miłośnicy techniki sous-vide postanowiliśmy, że znakomita większość degustowanych przez nas kreacji będzie przygotowana tą właśnie metodą. Jako pierwsze na nasz stół zawitały dania rybne - tatar z łososia przekładany kremowym serkiem ziołowym, podany z sosem verde oraz sosem balsamiczno–cytrynowym, kaparami oraz kawiorem z łososia, sandacz z grilla z włoską kremową kapustą z bekonem i solirodem, prawdziwkami, jajkiem przepiórczym, emulsją z pietruszki i pudrem grzybowym oraz diabeł morski przygotowany metodą sous–vide z szynką parmeńską serwowany na szpinakowym tagliatelle z sosem rakowo–krewetkowym, cukinią, porem i suszonymi pomidorkami.

Tatar zaskoczył swoją lekkością oraz wyrazistym smakiem. Kremowy serek ciekawie akompaniował całości, a wspaniały, bogaty smak kawioru postawił kropkę nad i. Sandacz również był doskonale przygotowany, kruchy, delikatny… bardzo smakowity, szczególnie w połączeniu z kremową kapustą włoską. Dodatek prawdziwków  i ugotowanych na miękko jajek przepiórczych w interesujący sposób dopełnił całości. Ostatnią z rybnych kreacji był diabeł morski, zwany również żabnicą. I tak delikatne, jędrne mięso tej ryby, przygotowane w niskich temperaturach i owinięte plastrami Prosciutto di Parma smakowało cudownie! Ciekawym dodatkiem akompaniującym szpinakowemu tagliatelle był sos rakowy – cieszy nas, że ten nieco zapomniany produkt wraca na stoły i karty menu polskich restauracji. Nasze wrażenia z tej części uczty: dania są przemyślane, kreatywne (ale nie przekombinowane!) i, przede wszystkim, bardzo smakowite.


Po uczcie w iście morskim stylu nadszedł czas na raj dla prawdziwych mięsożerców. Oto bowiem na naszym stoliku pojawił się wspaniały stek z polędwicy wołowej przygotowany metodą sous – vide z sosem z młotkowanego pieprzu, ziemniakami puree, młodą marchewką i zielonymi szparagami smażonymi na maśle oraz policzki cielęce (również sous–vide) w sosie winnym, podane z puree z zielonego groszku, glazurowaną młodą marchewką i duszonymi ziemniakami.

Pierwsze wrażenia – raj dla oka i dla podniebienia! Stek rozpływa się w ustach i kusi swoimi niepowtarzalnym smakiem. Metoda sous-vide na krok nie ustępuje, a naszym zdaniem jest lepsza niż tradycyjne grillowanie (choć można też zamówić polędwicę przygotowaną w taki właśnie sposób). Całość ciekawie komponuje się również z sezonowymi warzywami – młodą marchewką i tradycyjnie wielkopolskimi szparagami. Gotowanie w niskich temperaturach doskonale przysłużyło się również policzkom cielęcym. Mięso jest bowiem niesamowicie kruche i delikatne, a w połączeniu z pysznym sosem winnym i przełamującymi nieco tekstury marchewkami dostarcza kulinarnych uniesień. Oba dania, od najdrobniejszych detali i smaczków, przez podanie i kompozycję, aż do wrażeń smakowych były dokładnie dopracowane – ciężko wskazać co mogłoby zagrać smaczniej.


Na zakończenie podano nam deser – piernik z lodami waniliowymi. Po tak obfitej uczcie mieliśmy obawy, czy znajdziemy jeszcze dla niego miejsce, jednak ekscytujący wygląd i równie porywający smak sprawiły, że już po pierwszym kęsie nasze wątpliwości szybko się rozwiały. Nieprzytłaczająca słodkość przełamywana co chwilę kwasowością wiśni – odpowiednie zakończenie wspaniałego posiłku!

Po pierwszej wizycie w Ratuszovej obiecaliśmy sobie, że jeszcze nie raz wrócimy na Stary Rynek do kamienicy numer 55. Po tej wizycie możemy jedynie ponowić to postanowienie z dodatkową siłą. Wam również serdecznie polecamy odwiedzić Ratuszovą, usiąść przy stoliku w przyjemnym ogródku (ponoć już niebawem powróci do nas jeszcze trochę letniej pogody ;)) lub jednej z trzech pięknych sal i dać się ponieść kulinarnym fantazjom! Uwierzcie nam – naprawdę warto.Ceny:
  • Tatar z łososia przekładany kremowym serkiem ziołowym, podany z sosem verde oraz sosem balsamiczno – cytrynowym, z kaparami oraz kawiorem – 29 pln
  • Sandacz z grilla z włoską kremową kapustą z bekonem i solirodem, prawdziwkami, jajkiem przepiórczym, emulsją z pietruszki oraz pudrem grzybowym – 69 pln
  • Diabeł morski (żabnica) przygotowany metodą sous – vide (w niskich temperaturach) z szynką parmeńską serwowany na szpinakowym tagliatelle z sosem rakowo – krewetkowym, z cukinią, porem i suszonymi pomidorkami – 85 pln
  • Stek z polędwicy wołowej przygotowany metodą sous – vide (w niskich temperaturach) lub z grilla z sosem z młotkowanego pieprzu, ziemniakami puree, młodą marchewką i zielonymi szparagami smażonymi na maśle – 79 pln
  • Policzki cielęce przygotowane metodą sous – vide (w niskich temperaturach) w sosie winnym z puree z zielonego groszku, glazurowaną młodą marchewką i duszonymi ziemniakami – 89 pln
  • Piernik z lodami waniliowymi – 22 pln

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz